Ney Bakımı

YAĞLAMA YÖNTEMLERİ

 Bu tanka yağlama işleminde kullanacağımız yağı koyar ney’ imizi içi yağ dolu tanka batırırız birkaç dakika ile bir saat kadar bir süre bekleyebiliriz sonra ney’i altına koyacağınız yüksek kenarlı bir kaba süzdürür ve dışındaki yağı bir miktar sileriz,içini ise yağlı bırakırız. Ney’imizi yağın içerisinden çıkardıktan sonra baş aşağı getirip bir yere çaktığımız uygun bir çiviye en alt deliğinden asarız altına bir kap koyup süzülmeye bırakırız,akşamdan yağlama işlemini yapıp ney’inizi uygun biçimde asarsanız sabaha kadar rahat rahat yağı süzülür.

Eğer böyle bir tank edinmek istemiyorsanız o zaman size başka yöntemlerde önerebilirim: Ney’inizin bütün deliklerini ve alt ucunu temin edeceğiniz streç folyo ile sarıp sıkıca kapatınız.Sonra ney’in içine üstten yavaş yavaş yağ doldurunuz alt ucuna parmağınızla destek vererek tutunuz ki yağın etkisi ile patlamasın, iyice dolduktan sonra aşağıya gelecek şekilde ters çeviriniz yağı yavaş yavaş kenarları yüksek bir kaba boşaltınız. Süzdürün ve dışındaki yağı bir miktar alın.
Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir yere asıp
süzülmesini sağlayınız.
Başka bir yağlama usulü de yağı ney’in içine emmektir (absorbe etmek).
Ney’in yan
deliklerini streç folyo ile kapatıp alt ucunu yağ dolu kaba daldırırız ve üst tarafına ağzımızı dayayıp yağı yukarıya doğru ses kutusu tamamen yağla dolucaya kadar emeriz,sonra bir iki dakika bekleyip yağı yavaş yavaş yüksek kenarlı bir kaba geri boşaltırız. Süzdürürüz .

SÜZDÜRME

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ney’imizi yağın içerisinden çıkardıktan veya diğer
yöntemlerde yağını boşalttıktan sonra baş aşağı getirip bir yere çaktığımız uygun bir
çiviye deliğinden asarız veya bir iple bağlatıp asarız ve yüksek kenarlı bir kabın içine
süzülmeye bırakırız bu işlem genellikle geceleri yapılır sabaha kadar ney’imiz iyice
süzülmüş ve yağlanmış olur.